خانه > مقاله > آشنایی با عطر و انتخاب آن

آشنایی با عطر و انتخاب آن

اگر به نحوه خرید عطر و ادوکلن توسط اشخاص مختلف دقت کرده باشید می بینید که از شیوه های مختلف و گاهی عجیب و غریبی برای انتخاب استفاده می کنند. مثلا جوانترها، بیشتر تقلید می کنند. آنها نام عطری که دوستاشان استفاده کرده می پرسند و بدون توجه به اینکه رایحه عطر با نوع پوست می تواند تغییر کند همان عطر را از فروشگاه می خرند و استفاده می کنند
بعضی ها به بیلبوردهای تبلیغاتی نگاه می کنند و مجذوب شکل و شمایل بسته بندی عطر می شوند درحالیکه هزینه اصلی مربوط به محتویات داخل شیشه عطر است نه شیشه آن
برخی افراد شدیدا تابع تبلیغات هستند! آنها به محض اینکه هنرپیشه مورد علاقه شان عطری را تبلیغ کرد یا یک آگهی جذاب در مورد عطر از ماهواره دیدند سریعا آن عطر را خریداری می کنند.

عطر و ادوکلن

عطر و ادوکلن

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب رجوع کنید


مسن ترها معمولا به مارک خاصی وفادار می مانند و مرتب از همان خرید می کنند. خیلی وقتها عطری تقلبی با همان نام را از فروشگاهی خرید می کنند و بعد از استفاده، متوجه می شوند که رایحه عطر قدرت همیشگی را ندارد

شخصیت استفاده کننده، فرهنگ جامعه ای که شخص در آن زندگی می کند و جنسیت فرد ( زن یا مرد بودن او ) در انتخاب عطر بسیار مهم هستند. مثلا رایحه تند و اسپرت که معمولا برای یک جوان ورزشکار مناسب است برای یک خانم مسن که دارای یک شغل رده بالا در جامعه است نمی تواند انتخاب مناسبی باشد. یا یک عطر با رایحه شدید و دارای رایحه فلورال که برای یک خانم، برازنده است اگر توسط یک مرد استفاده شود صورت خوشی نخواهد داشت
اگر بخواهیم تعریف دقیقی برای عطر بیان کنیم می توان آن را مخلوطی پیچیده از اسانسهای روغنی، ترکیبات معطر، تثبیت کننده و حلال نامید که بوی خوشایندی به بدن انسان، اشیاء یا محیط زندگی می دهند(تعریف ویکی پدیا)

Wikipedia: Perfume is a mixture of fragrant essential oils and aroma compounds, fixatives, and solvents used to give the human body, objects, and living spaces a pleasant smell

در واقع عطرها برحسب نوع اسانس و درجه الکلی محلول استفاده شده در آن، اسامی مختلفی دارند که برخی از رایجترین اسامی در اینجا دیده می شود:

ادوپارفم Eau de parfum: 10-30% aromatic compounds ادوتوالت Eau de toilette: 5-20% aromatic compounds ادوکلنEau de cologne: 2-3% aromatic compounds

۲- پوست رایحه های مختلفی را تضعیف و یا تقویت می کنند. درواقع رایحه واقعی یک عطر چیزی است که از روی پوست منعکس شده نه آنکه از بطری عطر بوئیده می شود.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنیم آن است که رایحه یک عطر بعد از استعمال بر روی موضع مورد نظر با گذشت زمان تغییر می کند.
رايحه يك عطر به طور کلی از سه بخش عمده تشكيل شده است

پيش رايحه The top note
بويي كه در چند ثانيه اول پس از زدن عطر به مشام مي رسد و با تحريك شامه جلب توجه مي كند.پيش رايحه شامل موادي است كه فشار بخاربیشتری دارند و لذا سريعتر تبخير ميشوند.

ميان رايحه The middle note
رايحه اصلي عطر كه چند دقیقه پس از استعمال عطر به مشام می رشد و تا چند ساعتي دوام دارد را ميان رايحه مي گويند. ميان رايحه مشخصه اصلي عطر است.

رايحه پایانی The end note
بعد از چند ساعت بوي خشك و چرم مانندي كه اجزاء سنگين و پردوام عطر مانند رزينها و كهربا, نعناع هندي، خس خس، روغن چوب صندل و مواد جنگلي مانند به مشام مي رسد. و تا چند روزي دوام دارد.
یکی از اشتباهات رایج در هنگام خرید عطر آن است که عطر را از داخل بطری به صورت مستقیم بو کنیم! چراکه با این روش تنها <پیش رایحه> آن را امتحان نموده ایم. در حالی که مهمترین قسمت یک عطر <میان رایحه> آن می باشد که بعد از چند دقیقه متصاعد می شود ضمن اینکه الکل موجود در آن باعث خستگی زودرس شامه می گردد. روش درست انتخاب عطر آن است که مقداری از آن را روی مچ دست قرار دهیم و چند دقیقه صبر کنیم تا نوبت به میان رایحه آن برسد. با این کار اجازه خواهیم داد که برهمکنشهای بین پوست و عطر کامل شود و عطر شخصیت واقعی خود را نشان دهد. برای پی بردن به رایحه واقعی آن عطر بهتر از از محیط فروشگاه خارج شده و در جایی خلوت و با تمرکز به بررسی رایحه عطر بپردازیم.

تکنیک های بوییدن
یکی از روشهای بوییدن، استفاده از کاغذهای مخصوص تست به نام بلاتراست به این صورت که ابتدا کاغذ را به عطر آغشته نموده و بعد از چند دقیقه با نفس های کوتاه رایحه را مورد آزمایش قرار می دهند.
عطرسازان حرفه ای در اتاقی با رطوبت و درجه حرارت کنترل شده و دارای تهویه مناسب می نشینند و با تمرکز رایحه عطر را مورد بررسی قرار می دهند. نوشتن وصف رایحه در هنگام بوییدن بسیار مهم است زیرا هم به تمرکز بیشتر کمک می کند و هم یادآوری دوباره رایحه را آسانتر می کند
از آنجا که بینی به سرعت به بوی ثابت عادت می کند بهتر است تشخیص رایحه در کوتاه ترین مدت انجام شود.


Coolwater by Davidoff
عطر ادوتوالت مورد علاقه آقایان جوان

پرسش و پاسخ در مورد عطرها
تفاوت عطرهای مردانه و زنانه چیست؟

عطرهای مردانه در نوع رایحه با عطرهای زنانه تفاوت دارند ضمن اینکه معمولا از غلظت اسانس و در نتیجه شدت رایحه کمتری برخوردارند. به همین دلیل گاهی عطرفروشی ها از شما می خواهند برای عطرهای مردانه واژه ادوکلن را به کار ببرید!
– حداکثر چند عطر را می توان پشت سر هم بویید؟
برای جلوگیری از خستگی شامه پیشنهاد می شود حداکثر سه عطر را پشت سر هم امتحان کنید
زیرا در غیر این صورت شامه خسته و اشباع می گردد و عملا قدرت تشخیص روایح مختلف را از دست خواهد داد. برای برطرف کردن خستگی شامه می توان به هوای آزاد رفته و چند نفس عمیق کشید. راه دیگر استشمام مستقیم قهوه است.

عطر روی پوست باشد یا روی لباس؟
عطريات اكثرا براي به كار بردن روي پوست طراحی شده اند.

البته این نکته هم مهم است که نوع پوست بر روی رایحه منعکس شده از عطر تاثیر دارد به عبارت دیگر برای هر پوستی باید عطر مناسب خودش را انتخاب نمود.
تفاوت پوستهای مختلف عمدتا در میزان چربی، رنگ پوست و اسیدیته آنها است. مثلا پوست را بر اساس میزان چربی به 4 نوع چرب، خشک، نرمال و ترکیبی تقسیم بندی می کنند.
پوست هاي چرب عطر را بهتر و مدت زمان زيادتري در خود نگه مي دارند. همچنين مي توان گفت افرادي كه پوست روشن و بلوند دارند بهتراست از رايحه گل استفاده كنند و پوست گندمي ها از رايحه هاي مشرق زميني.
بهتر است عطر بر روی نقاطی از پوست به کار برده شوند که در زیر آن نبض تپبنده وجود داشته باشد یا در نقاطی که حرارت بدن بیشتر است. چون خون در زیر این نقاط با فشار بیشتری جریان دارد و حرارت حاصل از آن همانند یک پمپ تراوش رایحه عمل کرده و باعث می شود رایحه به خوبی از روی پوست منعکس شود. نبض مچ دست، پشت گوشها، آرنج بهترین نقاط برای به کار بردن عطر می باشند.

آیا می توان دو یا چند تا عطر را به طورهمزمان استفاده نمود؟
استفاده دو یا چند عطر به صورت همزمان توصیه نمی شود زیرا هر عطر خود، مخلوطی پیچیده از ملکولهای شیمیایی مختلف است که که توسط متخصص عطرسازی متعادل شده تا در مجموع رایحه منحصر به فرد و دلپذیری از آن حاصل شود. در صورتیکه عطرهای مختلف را با هم ترکیب کنیم ریسک به هم خوردن تعادل عطر و بد شدن رایحه نهایی آن وجود دارد.

آیا آفتاب اثر مخربی بر روی رایحه عطر دارد؟
همین طور است به همین دلیل توصیه می شود که عطر را بر روی قسمتی از پوست قرار دهیم که در معرض مستقیم نور آفتاب نباشد. نور آفتاب باعث تخریب فوتوشیمیایی اجزاء حساس به نور شده و نه تنها رایحه عطر را بد بو می کند بلکه در دراز مدت باعث ایجاد لکه های قهوه ای نازیبا بر روی پوست خواهد شد
دلیل این واقعیت آن است که در فرمولاسیون یک عطر از تعداد زیادی ماده شیمیایی به کار رفته که فشار بخار و در نتیجه فراریت متفاوتی دارند بنابراین در زمانهای متفاوت تبخیر شده و رایحه آن متصاعد می گردد.

Ligh blue by Dolce and Gabba
یک عطر بسیار خوشبو و پرطرفدار برای خانمها

Advertisements
 1. سعيد
  2009/10/01 در 12:23 ب.ظ.

  عالي بود مرسي

 2. فرزین
  2009/10/06 در 2:36 ب.ظ.

  آقا مهدی دمت گرم خیلی آقایی !

 3. محسن
  2009/10/15 در 8:57 ب.ظ.

  مهدی جون خیلی باحالی دستت درست

 4. 2009/10/31 در 1:45 ق.ظ.

  سلام دادا
  تبادل لینک میکنی؟
  آمار ما +4000 در روز
  منو با اسم :
  جدیدترین مدل های لباس و مد روز
  لینک کن
  و بهم خبر بده تا منم لینکت کنم
  http://www.fashionmodel.mihanblog.com

 5. 2018/02/24 در 1:53 ب.ظ.

  If you are going for best contents like me, just visit this site daily as it provides
  quality contents, thanks

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: